Cojs

Viktors Cojs dzimis 1962. gada  jūnijā Ļeņingradā, miris 1990. gada 15. augustā uz autoceļa Sloka—Talsi Latvijā. Viņš bija rokgrupas Kino līderis, ko cildināja visā pasaulē un toreizējā PSRS, bet kuru ienīda valsts drošības dienests par brīvdomīgajiem izteikumiem un valsts necenzēto mūziku. Filmējies arī vairākās populārās kinofilmās.Vēl 1990.gadā Viktors devās koncertos uz ASV, bet 24. jūnijā notika pēdējais Viktora Coja koncerts Maskavas Lužņiku Lielajā sporta arēnā.  Šajā koncertā tapa materiāls jaunajam albumam, kuru grupa ierakstīja tikai pēc Viktora nāves, nosaucot albumu ļoti simboliski — “Melnais albums”. 1990. gadā 15. augustā 12:28 Viktors Cojs gāja bojā autokatastrofā Latvijā. Ceļa negadījums notika uz autoceļa P128 netālu no Ķesterciema tagadējā Engures novadā. Vispārpieņemtā versija ir, ka Cojs vienkārši aizmiga pie stūres, pēc kā viņa «Moskvič-2141» iebrauca pretējā braukšanas joslā un sadūrās ar autobusu Ikarus. Tomēr par viņa nāvi klīst daudz citu teoriju un baumu. 2002. gada 15. augustā dziedātāja bojāejas vietā tika uzcelts piemineklis, projekta iniciatīva pieder biedrībai “Pareiza lieta”, kura joprojām rūpējas par pieminekļa kopšanu. Viktors Cojs ir apbedīts Bogoslovskojes kapsētā Sanktpēterburgā

 
Alekseja Učiteļa filma “Cojs” ir filma, kuras darbība vistiešākajā mērā  saistīta ar Latviju un arī filmas stāsta darbība notiek Latvijā. Filmas stāsts saistīts ar 1990. gadā  notikušo ceļa negadījumu, kur autokatastrofā bojā gāja rokdziedātājs Viktors Cojs. No Latvijas puses filmā piedalās aktieri Artūrs Skrastiņš, Inga Tropa, LilitaOzoliņa, Guntars Grasbergs, kopā ar Krievijas māksliniekiem pie filmas vizuālā stāsta strādāja filmas mākslinieks Aivars Žukovskis.

Gandrīz trīsdesmit gadus pēc rokdziedātāja Viktora Coja bojāejas, kas notika ceļu satiksmes negadījumā Latvijā,  notikusi Krievijas, Latvijas un Lietuvas kopražojuma spēlfilmas  filmēšana. Krievu režisors Aleksejs Učiteļs Tukumā centās izmeklēt avārijas apstākļus un 1991.gadā atspoguļoja tos dokumentālajā filmā “Pēdējais varonis”. Tagad režisors  uzņēmis muzikālu detektīvstāstu “road movie” stilā. Pirmā kadra uzņemšana notika Tukuma policijā, kur savulaik notika traģēdijas izmeklēšana.