Novada kinoteātris

Kino izrādīšanai Smiltenē ir sena vēsture, tā ir gluži kā Smiltenes tradīcija, jo jebkuros laikos ļaudis un vietējās varas vadītāji savā pilsētā vēlējušies rast iespējas kinofilmu baudīšanai.

Pagājušā gadsimta sākumā kino Smiltenē iesākās ar paretām izrādēm Kelpīšu šķūnī, kur ļaudis paši sanesa solus un krēslus, bet visiem aizmugurē tarkšķēja projektors. Pieticīgo ēku iznīcināja kara ugunis. Kino ēru ar varenu soli turpināja apņēmīgā smilteniete Anna Andrejeva, kura 1926.gadā atvēra savu stacionāro kinematogrāfu “Atpūta”. Šo gadu var atzīmēt kā Smiltenes kino dzimšanas gadu. Ēka nodega 1944.gadā. Kādu laiciņu filmas izrādīja Baznīcas laukuma ēkā, kur tagad atrodas bibliotēka. Pēc tam pilsētas saimnieki nolēma kino vajadzībām atjaunot nodegušo Smiltenes ev.lut. draudzei piederošo māju Gaujas ielā (tagad sporta skola). 1949.gadā ēka bija pilnībā pārbūvēta stacionārā kino vajadzībām un kinoteātri nosauca par “Gaisma”, filmas izrādīja līdz 1963.gadam, kad tā gada rudenī vērās kinoteātris “Kosmoss” jaunuzceltā kultūras nama – kino kompleksā (turpat kur tagad). Tur sākās platekrāna filmu izrādīšana.
Šajā vietā kinoteātris atrodas arī mūsdienās. 2011. gadā kopā ar kultūras nama renovāciju lielajā atjaunotnē iesaistīja arī kinoteātri. Pēc trim gadiem ar novada domes atbalstu kinoteātrim iegādājās  modernāko digitālo  aparatūru un jaunā kino ēra Smiltenē varēja sākties.

Nelielais 81 vietu kinoteātris ar mīkstajām sēdvietām joprojām ir vienīgais digitālais kinoteātris Latvijas mazpilsētās, kas neatpaliek no lielpilsētu kinoteātriem. Ļoti atzinīgi to novērtēja mūsu viesi – “Forum Cinema” pārstāvji, atzīstot, ka attēla, skaņas un zāles iekārtojuma ziņā Smiltenes kinozāle neatpaliek no FC kinoteātra “Citadele” mazās zāles.

Latvijā bez Smiltenes vēl ir Talsu, Kuldīgas un Madonas pašvaldību digitāli aprīkoti  kinoteātri.  Mūsu tiešais uzdevums ir iedzīvotāju atpūtas iespēju daudzveidošana, bet komerciālas darbības ir otrajā vietā.  Privātkinoteātri skatītājus piesaista ar iespējām izrādes laikam iegādāt popkornu, kolu un citas ēdamlietas, kas  piesārņo zāli, un galvenais – traucē blakussēdētājiem kvalitatīvi uztvert filmu. Pašvaldību kinoteātros to nepieļauj.                Arī Smiltenē pirms izrādes skatītāji tiek aicināti nelietot līdzpaņemtos kārumus. Īpaši tas attiecas uz bērnu seansiem. Tāpēc lūgums bērnu vecākiem – nepieradiniet savus bērnus pie ēšanas sabiedriskā vietā, tas traucē citiem apmeklētājiem!

Smiltenes kino informācija:

Adrese: Gaujas iela 1 (pilsētas centrs)
Biļešu kases tālrunis: 28343415.

Kase darbdienās atvērta no pl. 8.00 līdz pēdējā seansa iesākumam. Sestdien – brīvdiena, svētdien – stundu pirms pirmā  izziņotā seansa sākuma līdz pēdējās izrādes sākumam. Biļetes cena 3 eiro, bērniem uz speciālajiem bērnu seansiem – 2,50.

Vēlama biļešu iegāde bezskaidras naudas veidā ar norēķinu karti.

Kā jau zināms, ar valdības rīkojumu COVID 19 izplatīšanās laikā kinoizrādes pārtrauktas uz nenoteiktu laiku.